
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 320 V |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Mounting Style | Through Hole, Solder, PCB |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| size width | 12.6 mm |
| size length | 42.6 mm |
| size height | 12.0 mm |
| voltage rating dc | 250 V |
| voltage rating ac | 250 V |
| Housing Color | Green |
| pin pitch | 5.08 mm |
| Connection Method | Plug |
| Current Rating (IEC) | 12 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$1.31050
Ext.Price$1.31050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.31050 | $1.31050 |
| 10 | $1.10016 | $11.00160 |
| 25 | $1.00104 | $25.02600 |
| 50 | $0.91085 | $45.54250 |
| 100 | $0.82877 | $82.87700 |
| 300 | $0.79919 | $239.75700 |
| 500 | $0.77067 | $385.33500 |
| 1000 | $0.74312 | $743.12000 |
